Наши услуги

Новости
                все новости

Полезные номера

Полезные ССЫЛКИ

 

Дозвіл на будівництво житлового будинку у 2023 році

21.05.2023         Як правильно оформити дозвіл на будівництво у 2023 році

Якщо Ви маєте у власності землю та державний акт на неї, то цілком логічно, що рано чи пізно Ви вирішите побудувати на її площі житловий будинок. Цілком законне бажання, однак, завжди слід пам'ятати, що наявність землі у власності не дозволяє Вам будувати без дозволу те, що Вам заманеться. Для будь-якого будівництва необхідний дозвіл.

Відповідно до чинного законодавства України, щоб будівництво було законним, то до початку реалізації будь-якого проекту у Вас на руках має бути певний набір документів, які дають відповідний дозвіл. Неотримання або неправильне оформлення таких документів з ймовірністю 99% призведе до штрафних санкцій. Тому нижче ми спробували максимально детально описати повну процедуру отримання такого необхідного пакету державних затверджень.

1. Отримання будівельного паспорта (порядок оформлення читайте тут).

2. Повідомлення інспекції ДАБК про початок будівництва

Для заповнення Повідомлення Вам знадобляться дані з будівельного паспорта, проектної документації (за наявності), а також інформація з правовстановлюючих документів на землю та документів, що підтверджують особу (паспорт, ІПН), включаючи дані про прописку.

Далі Вам необхідно подати через дозвільний центр (ЦНАП) Повідомлення в ДАБК про початок будівництва (Додаток 2 до Постанови КМ № 466 від 13.04.2011) у 1-му примірнику (при собі мати лише оригінал паспорта, жодні інші документи не потрібні). Співробітник ЦНАПу приймає документи, сканує підписане Вами Повідомлення (приклад заповнення див. тут) і віддає його назад (обмін інформацією відбувається виключно через електронну систему). Протягом 5 днів ДАБК має зареєструвати Повідомлення та внести всі дані до «Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва». Потім ЦНАП інформує Вас про результат шляхом надсилання SMS-повідомлення або телефонного дзвінка. Якщо все нормально, зауважень на доопрацювання немає, і реєстрація пройшла успішно, то Вам видадуть відповідний підтверджуючий витяг з регістру будівельної діяльності. Наявність підпису інспектора та офіційної печатки ДАБК цей Витяг не передбачає, тому не лякайтеся коли побачите звичайну незавірену роздруківку. Головне, що має бути у Витязі це наявність реєстраційного номера та QR-код, використовуючи який Ви зможете перейти на Портал Єдиної державної електронної системи та переконатися, що Ваше Повідомлення про початок робіт дійсно зареєстроване. Це і буде дозвіл на будівництво.

3. Після реєстрації Повідомлення необхідно повідомити органи місцевого самоврядування та МНС про початок будівництва. Для цього необхідно написати відповідні повідомлення та надіслати їх поштою або доставити в ці інстанції самостійно. Зразок сповіщення.

4. Новий технічний паспорт

Перед прийняттям в експлуатацію завершених будівництвом об'єктів, власник земельної ділянки чи об'єкта нерухомості (у разі реконструкції) замовляє технічну інвентаризацію. Для цього Вам необхідно звернутися до БТІ (адреса: пл. Павлівська, 4, поверх 2-й) або приватного виконавця, який пройшов професійну атестацію та має кваліфікаційний сертифікат, що підтверджує можливість проводити тех.інвентаризацію. Підставою для початку робіт та виїзду на вимірювання Вашого об'єкта є договір, отже якщо Ви замовляєте тех.паспорт у приватного інженера, то він має бути зареєстрований як ФО-П з таким КВЕДом як діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, а також надання послуг технічного консультування у цих областях.

Важливо! Роботи з технічної інвентаризації здійснюються за обов'язковою участю замовника, у присутності якого проводиться огляд, що фіксується в ескізі, з наступним підписанням цього документа.

За результатами проведення технічної інвентаризації складається інвентаризаційна справа (туди входить опис, схема розташування, експлікація та план будинку), та обов'язково вносяться відомості про об'єкт до Реєстру об'єктів нерухомого майна (Реєстр).

При виїзді на об'єкт технік оглядає такі конструктивні елементи як: фундамент, стіни, перегородки, міжповерхові та горищні перекриття, підлогу, вікна, двері, покрівлю, а також систему опалення та вентиляції, водопровідно-каналізаційне обладнання, газове та електроустаткування. У разі відсутності у Вас підтверджуючої документації на матеріали конструктивних елементів та рік будівництва будівель та споруд (у разі реконструкції), то така інформація проставляється в техпаспорті тільки з Ваших слів.

Інформацію про план земельної ділянки для нанесення на неї об'єктів будівництва технік бере з документації із землеустрою, яку Ви замовляли для отримання кадастрового номера. Якщо важко встановити точні межі ділянки (немає паркану чи інших огорож), то в цьому випадку технік опитує власника обстежуваної ділянки та власників сусідніх ділянок, визначаючи межі умовно (про що робиться відповідна примітка).

Важливо! Нижче ознайомтеся з переліком робіт, БЕЗ яких МОЖЛИВЕ прийняття в експлуатацію:

- оздоблення (штукатурка) та покриття стін, перегородок та стель оздоблювальними матеріалами (шпалери, фарба);

- покриття підлог паркетом, лінолеумом, плиткою тощо;

- встановлення міжкімнатних дверей;

- встановлення сантехнічного обладнання (мийка, умивальник, унітаз, біде, ванна);

- встановлення електро- та газових плит.

5. Введення в експлуатацію

Для самостійного заповнення Декларації про готовність (приклад заповнення див. тут) Вам знадобляться дані з Повідомлення про початок робіт та інформація з нового технічного паспорта. Після заповнення законодавство передбачає 3 варіанти подання Декларації:

- в електронній формі через електронний кабінет;

Щоб скористатися цим варіантом, потрібно зареєструватися в особистому кабінеті на порталі «ДІЯ» (diia.gov.ua). Для цього Вам знадобиться електронний цифровий підпис, який можна сформувати через програму «Приват-24» буквально за кілька хвилин. Далі на самому порталі «ДІЯ» заповнюєте онлайн-форму Декларації на об'єкт, будівництво якого здійснено на підставі будівельного паспорта та після підписання, по закінченню 10 робочих днів, чекаєте на результат. Статус розгляду Декларації можна перевірити у своєму особистому кабінеті.

Важливо! Якщо Повідомлення про початок робіт було зареєстровано до 2019 року, краще подати Декларацію у паперовому вигляді т.к. часто буває, що пізніша інформація не підтягується в повному обсязі до електронного реєстру, отже, через це трапляються відмови у реєстрації.

- у паперовій формі через центри надання адміністративних послуг;

При виборі цього варіанта Вам необхідно буде самостійно завантажити Декларацію в word-форматі з офіційного сайту, заповнити її та подати в одному примірнику через найближчий до Вас центр надання адміністративних послуг. Адміністратор ЦНАПу сам створює заявку з накладенням вже свого електронного підпису, завантажує документи шляхом сканування та надсилає до відповідного органу ДАБКу.

- поштовою відправкою з описом вкладення;

Цей варіант зручний у першу чергу ВПО, які виїхали в інше місто/область та не можуть особисто подати Декларацію. В цьому випадку, як і в 2-му варіанті, завантажуєте і самостійно заповнюєте Декларацію, після чого відправляєте укрпоштою (не новою поштою). Лист можна надіслати звичайнісіньким стандарт-тарифом (не обов'язково кур'єрською доставкою), головне – це опис вкладення (приклад заповнення див. тут), де буде зазначено, що Ви відправили саме Декларацію. Одержувачем листа рекомендуємо вказувати ЦНАП м. Харкова (адреси: Гімназійна набережна, буд. 26). Після отримання листа ЦНАП надішле Вам смс-повідомлення про те, що Декларацію отримано та внесено до Єдиної електронної системи.

Як тільки Декларацію буде зареєстровано (або повернуто на доопрацювання), запис про це з'явиться в Реєстрі будівельної діяльності. Перевірити реєстрацію можна за допомогою Порталу єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (e-construction.gov.ua/reestri). В умовах військового стану інформація у реєстрі тимчасово обмежена, тому результат розгляду краще уточнюйте у співробітників ЦНАПу.

Важливо! Якщо згідно з будівельним паспортом передбачено будівництво кількох об'єктів, то кожен із них може бути прийнятий в експлуатацію окремо.

У разі виявлення недостовірних даних ДАБК повертає Декларацію для усунення недоліків. Як правило, загальні підстави для відмови це:

- неподання необхідних документів;

- виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;

- невідповідність об'єкту проектної документації та/або вимогам ДБН, у тому числі щодо доступності об'єкта для осіб з інвалідністю.

Виходячи з нашої практики, можемо виділити найбільш конкретні причини відмови, які трапляються досить часто:

- не вказано у повному обсязі техніко-економічні показники (ТЕПи), конструктивні елементи або інженерне обладнання;

Всі ці показники беруться з технічного паспорта, отже, Ви повинні бути з техніком БТІ завжди на зв'язку, щоб він міг вносити корективи та виправлення до РБД.

- розходження між інформацією заявленої в Декларації та тех. паспортом у контексті загальної, житлової площі або будівельного об’єму;

- не в повному обсязі заповнена інформація щодо авторського та технічного нагляду (мається на увазі, що замовник не завжди вказує інформацію про накази (номер, дата, призначення) щодо цих наглядів);

- не відповідність об'єкту будівництва проектній документації чи документація не внесено до електронного реєстру.

Після виправлення всіх зауважень Ви можете повторно звернутися до органу державного архітектурно-будівельного контролю для реєстрації Декларації.

6. Підключення до інженерних мереж

Зареєстрована Декларація є підставою для підключення об'єкта, прийнятого в експлуатацію, до інженерних мереж та укладання договорів про постачання ресурсів – води, газу, тепла, електроенергії. Також це є підставою для включення даних про такий об'єкт у державну статистичну звітність.

7. Присвоєння адреси

Рішення про присвоєння адреси за умови будівництва на підставі будівельного паспорта та за наявності землі у власності отримувати не потрібно. Реєстрацію права власності на будинок буде проведено за адресою місцезнаходження земельної ділянки.

8. Реєстрація права власності

Для реєстрації Вам необхідно звернутися до Департаменту реєстрації прав на нерухоме майно за адресою: м. Харків, Павлівська площа, 4, 2-й поверх. При собі мати такі документи:

- оригінал технічного паспорта;

- оригінал права власності на землю, включаючи Витяг про реєстрацію;

- Витяг з РБД про реєстрацію Декларації про готовність об'єкта;

- паспорт та РНОКПП власника/ів.

Далі Ви оплачуєте державне мито у розмірі 270грн. та співробітник Департаменту при Вас заповнює заявку на реєстрацію права власності. Оригінал технічного паспорта та Декларації залишаються у реєстратора, про що у заявці робиться відповідний запис. Після закінчення 5 робочих днів Ви отримуєте на руки Витяг, який свідчитиме, що збудований об'єкт внесено до електронного реєстру прав власності, а також Вам повертають Декларацію та оригінал техпаспорту.

 

Ми маємо достатній досвід у погодженні та отриманні дозволів на будівництво, реконструкцію або перепланування житлових та нежитлових приміщень, офісів, магазинів, адміністративних будівель тощо. Вартість наших послуг від 8000 грн. і залежить від площі будинку/будівель та від складності виконання самого ескізу забудови.

Наші контакти:

Ми знаходимося за адресою: м. Харків, пл. Конституції 1, Палац праці, 7-й під., офіс 72-02 (колишня метро Радянська).

Телефони:   750-69-32

                     (097)-797-87-84

                     (095)-344-50-23

E-mail: pravda.ua08@ukr.net

Skype: sveta16091